Brottsutredning inleds - åtal väcks

 

Klicka i bilden för att komma direkt till önskad sida.

Förundersökningsledaren leder utredningen

Brottsutredningen/förundersökningen leds av en förundersökningsledare som är polis eller åklagare. Till sin hjälp har han eller hon brottsutredare från Polisen.

Under den tid utredningen pågår har du inte automatiskt rätt att ta del av hur brottsutredningen genomförs eller vad som kommer fram. Detta utesluter dock inte att förundersökningsledaren kan ge information till dig, bara det inte riskerar att försvåra utredningsarbetet. Du kan och ska därför ställa de frågor du vill ha svar på.

När brottsutredningen är klar ska du få information om vad den lett fram till. Detta oavsett om brottet har klarats upp och någon person ska åtalas, om brottet har klarats upp utan att någon ska åtalas eller att utredningen avslutas utan att brottet har klarats upp. Du har då också rätt att få ta del av skälen till det fattade beslutet.

Brottsutredningen läggs ner

En brottsutredning/förundersökning läggs ner om det saknas tillräckliga bevis mot den som är misstänkt för brottet eller om det inte finns några spår att följa. Andra skäl till att en brottsutredning läggs ner kan vara att brottet inte kan förväntas ge strängare straff än böter, eller att den som är misstänkt har begått andra, allvarligare brott och kommer att åtalas för de brotten.

I de fall det bedöms att det inte finns några möjligheter att utreda brottet ska den som anmält brottet få veta det.

Ett brott anmäls Beslut om brottsutredning Rättegång i domstolBeslut om brottsutredningRättegång i domstolEtt brott anmäls.Beslut om brottsutredning.Rättegång i domstol.

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14

 

Liten ordlista


Gärningsperson = den som är misstänkt för eller har begått brott

Målsägande = den som blivt utsatt för brott som är anmält till Polisen

Påföljd = domstolens beslut om vad den åtalade ska dömas till, exempelvis fängelse, vård eller böter.Även åklagare kan besluta om tex böter.

Teknisk bevisning = Polisen letar efter spår på brottsplatsen, de gör en så kallad teknisk undersökning, för att säkra bevis, såsom fingeravtryck, fotspår och eventuella föremål.

Åtalad = den som enligt åklagarens uppfattning är skyldig till brott. Rättegången i domstolen avgör om den åtalade har begått brottet eller inte.