Uppdaterad info ang skottskadad man i Strömsund

Polisen fortsätter arbetet kring händelsen i Strömsund där en man i 50-årsåldern skottskadats. En förundersökning är inledd med rubricering försök till mord.

Ett larm inkom till Polisen 13.40 på onsdagen om att en man påträffats skadad på en plats i centrala Strömsund. Ett pistolliknande föremål hade hittats i närheten av platsen. Mannen, som är i 50-årsåldern fördes till sjukhus där man senare under eftermiddagen konstaterade att han var skottskadad. 

Efter att Polisen spärrat av platsen inleddes en förundersökning, som senare under eftermiddagen rubricerades som försök till mord.

Polisens tekniker har under eftermiddagen och kvällen genomfört brottplatsundersökning på och omkring den sannolika brottsplatsen. Även saksök med hund har gjorts i angränsande områden  Polisen har genomfört dörrknackning i områden kopplade till händelsen i syfte att få in vittnesuppgifter. 

Polisen fokuserar nu på utredningsarbetet. Dörrknackning och övrig informationsinhämtning fortgår under kvällen.

Polismyndigheten bjuder in till en presskonferens imorgon, torsdag klockan 13:00. Praktisk information om den kommer att delges efter klockan 10:30.

Polisen önskar fortsatt hjälp med att få in tips och iakttagelser som kan sättas i samband med händelsen. Alla tips är värdefulla, ring hellre en gång för mycket.

Ring: 072-530 85 01 (OBS uppdaterat telefonnummer)

Tips kan även lämnas via E-post: tips.jamtland@polisen.se
och telefon: 11414 (knappval 2)

.

 

Pressmeddelande från

Polismyndigheten i Jämtlands län

Datum för pressmeddelande

2012-02-22 19:30

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14