DNA avslöjade inbrottstjuv

I mitten av januari grep polisen en man i Huddinge för försök till inbrott. Han topsades i samband med det, vilket nu lett till att ett inbrott i Sollentuna och ett inbrottsförsök i Märsta nu är uppklarade.

Mannen, som hade varit synlig vid ett inbrottsförsök i närheten av Huddinge centrum, spårades av en hundpatrull och greps för försök till grov stöld. Han topsades (salivprovtagning för DNA) och häktades för inbrottsförsöket. Mannen var tidigare okänd för polisen, men topsningen visade sig ge oväntat resultat. Den matchade nämligen två andra ouppklarade ärenden i Norrort. Det ena var ett inbrott på Klasrovägen i Sollentuna som skedde den 12 december och det andra var ett inbrottsförsök på Solrosvägen i Märsta den 13 december.

Yrkar på ett års fängelse

Inbrottsroteln i Norrort informerade sedan åklagaren om dessa ytterligare brott. I rättegången i går yrkade åklagaren på ett års fängelse och utvisning, då mannen saknar hemvist i landet.

Brottsplatsundersökningarna gav resultat

Ulf Andersson och Eva Fridlund-Sjökvist, som gjorde brottsplatsundersökningarna i Sollentuna och Märsta, säkrade blod på båda platserna. Den misstänkte mannen förnekar inbrotten, men hade svårt att förklara att hans blod anträffats på ett smyckeskrin i ett sovrum på Klasrovägen.


 

Nyhet från

Stockholm

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14