Följ Jönköpingspolisens arbete på Facebook

Nu kan du följa Jönköpingspolisens arbete på Facebook. – Genom Facebook vill vi kommunicera mer lokalt och bli mer tillgängliga och synliga för allmänheten, säger Linda Wangström, kommunikationsenheten vid polisen i Jönköpings län.

facebook.com/polisen.jonkoping

Polisenhet Jönköping är först ut på Facebook från polismyndigheten i Jönköpings län. På sikt kommer vi även att starta upp en sida för polisenheterna på Höglandet och i Värnamo.

Varför polisen på Facebook 
- Syftet med vårt arbete på Facebook är att medborgarna ska kunna följa polisens arbete i närområdet, men också att vi snabbt kan sprida brottsförebyggande information och be allmänheten om tips. Vi ser stora möjligheter med att finnas i de kanaler där allmänheten finns och tror att det kan bli lättare för allmänheten att ta kontakt med polisen, säger Linda Wangström. 

Vilka kommer allmänheten att möta på polisens Facebooksida
De som kommer jobba med vår Facebooksida är främst poliser men också anställda från Polisens reception. Poliserna jobbar nära den yttre verksamheten i Jönköpings närområde (Jönköpings, Habo och Mullsjö kommun. Tanken är att våra poliser och receptionsanställda direkt på plats ska kunna ge en bild av polisens vardag och snabbt kunna gå ut med information till allmänheten.  – Jag tror att vi behöver en kanal där vi direkt kan möta medborgarna och i korta drag ge en bild av vad vi arbetar med i närområdet, säger Berno Löfdahl, en av de poliser som kommer att arbeta med Facebook.

En kompletterande kanal
Facebook är en kompletterande kanal till de vi har idag. De som vill lämna tips via Facebook kommer till exempel att länkas till polisen.se och alla larm och anmälningar hänvisas också till ordinarie kanaler.

Följ Jönköpingspolisens arbete genom att:
Gilla Polisen Jönköping på Facebook

facebook.com/polisen.jonkoping

Polismyndigheten i Jönköpings län har påbörjat sitt arbete på Facebook och som inledningsvis innefattar Polisenhet Jönköping där Jönköpings-, Habo- och Mullsjö kommun ingår. Genom Facebook vill polisen skapa en direkt dialog med medborgarna i närområdet. Här kan du följa polisens arbete i närområdet och ställa dina frågor till polisen. Vi finns på Facebooksidan normalt på vardagar och då på kontorstid. Denna sida kan inte användas för larm eller anmälningar. Vid akuta händelser ring 112. För anmälan ring 114 14.

Nyhet från

Polismyndigheten i Jönköpings län

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14