På Polisens webbplats används cookies. Cookies som behövs för att webbplatsen ska fungera har sparats i din dator.
På grund av en förhöjd hotbild mot banker i Dalsland och Värmland genomför Polisen i Västra Götaland brottsförebyggande och trygghetsskapande insatser i området.
Polisen i Västra Götaland har via information och iakttagelser dragit slutsatsen att det för närvarande finns en förhöjd hotbild mot banker i Dalsland och Värmland. Därför genomförs olika brottsförebyggande och trygghetsskapande insatser i området. Insatserna omfattar bland annat ökad polisiär närvaro och beredskap. Polisen i Västra Götaland samverkar i det brottsförebyggande arbetet även med berörda bankers säkerhetsorganisationer och andra polismyndigheter.
– Vår prioritet är att förhindra att grova brott genomförs och därför vidtar vi förebyggande polisiära åtgärder. För Polisen är det även viktigt att boende och andra som vistas i det aktuella området är informerade om situationen och vet vad som pågår. Vi är även intresserade av tips och iakttagelser från allmänheten, säger Sven Alhbin, biträdande chef för länskriminalpolisen i Västra Götaland.
Polisen uppmanar alla som har uppgifter eller som har gjort iakttagelser som kan vara intressanta i sammanhanget att kontakta Polisen på telefonnummer 114 14.
Sven Alhbin, biträdande chef länskriminalpolisenTelefon: 010-565 03 02 Tillgänglig 121025 mellan kl. 09.00 och kl. 10.00.
112 vid larm114 14 övriga ärenden