Tillbud vid arrestlokal hos polisen i Kristinehamn.

2011-12-03 inträffade en incident vid arrestlokalen hos polisen i Kristinehamn

En frihetsberövad person lyckades få upp dörren till arresten och ta sig ut i arrestlokalen där ett handgemäng med en arrestantvakt uppstod.
 
Händelsen uppkom med anledning av att celldörren ställts i ett s.k. panikläge, vilket innebär att celldörren spärras i ett läge där dörren inte är helt stängd. Avsikten med det är att personen inte skall drabbas av panik om man bedömer att personen har benägenhet för klaustrofobi eller att det finns andra skäl.
 
Polismyndigheten i Värmland har genom enheten för verksamhetsskydd meddelat polisen centralt om det inträffade.
 
Vid en första kontroll visar det sig att celldörren spärranordning drabbats av materialutmattning i en svets, vilket gjort att personen som placerats i arresten genom att föra ut handen lyckats vrida spärren.
 
Ingen person skadades vid händelsen.
 
Kontroller kommer att göras av samtliga celldörrar i länet och i Kristinehamn kommer arrestpersonalen inte att använda det s.k. panikläget på de arrester som finns där. Den trasiga dörren kommer att lagas.

Pressmeddelande från

Polismyndigheten Värmland

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14