Polisen ökar tryggheten på gator och köpcentra i Värmland

Polisen i Värmland kommer att öka fotpatrulleringen på gator och torg samt i köpcentra fram till nyårshelgen.

Polisen i Värmland kommer att öka fotpatrulleringen på gator och torg samt i köpcentra  fram till nyårshelgen.  Syftet är att öka tryggheten och minska risken för brott, såsom personrån, fickstölder och andra stölder.

- I samband med terrorhändelsen i Stockholm ifjol ökade vi patrulleringen med gott resultat. Även om hotbilden ifjol inte är aktuell i år upprepar vi den ökade patrulleringen vid årets julhandel, säger Rolf Sandberg, operativ chef på Polismyndigheten Värmland.

Ökad fotpatrulleringen kommer att ske i Karlstad, Arvika, Kristinehamn, Sunne, Torsby, Årjäng, Säffle och Filipstad och vid följande köpcentra:  Bergvik i Karlstad ,Töcksfors och Charlottenberg.

Julhandel innebär att det är mycket folk ute på gator och i länets köpcentra. Dessutom hanteras mycket pengar och varor. Detta ökar risken för brott. Som privatperson kan man göra en hel del för att minska risken att bli utsatt för brott i julhandeln.

- Lämna aldrig bagage eller andra ägodelar obevakade.

- Lägg inga värdesaker i barnvagnen.

- Ha uppsikt över kundvagnen.

- Låt aldrig någon främmande ta över ansvaret för dina värdesaker.

- Ha gärna plånboken och mobiltelefonen i innerfickan, aldrig i bakfickan. Ha inte mer pengar och kort i plånboken än vad du behöver.

- Förvara aldrig plånbok, nycklar, legitimation och kontokort på samma ställe.

- Håll alltid väskan stängd och bär den med locket/dragkedjan in mot kroppen. Förvara aldrig värdesaker i ytterfacken.

- Håll ryggsäcken framför kroppen vid trängsel.

- Tänk på att skydda din kod när du betalar eller tar ut pengar. Förvara aldrig koden tillsammans med bankkortet.

- Avböj vänligt men bestämt att växla pengar åt främmande människor.

- På restauranger och kaféer, häng aldrig en jacka med värdesaker i eller din väska på stolen. Ställ hellre väskan på golvet mellan dina ben.

Utöver fotpatrullering kommer polisen även att öka antalet trafikkontroller fram till nyårshelgen. Trafikkontrollerna har framförallt trafiknykterhet i fokus.

Pressmeddelande från

Polismyndigheten Värmland

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14