Schäfern Doris, även känd som Årets polishund 2011, och Hans Johansson vid hundenheten hos Stockholmspolisen hjälper till med vapensök åtminstone några gånger per månad. De kallas ofta ut till husrannsakningar i bilar eller bostäder, eller för att hjälpa teknikerna med att söka tomhylsor på platser där det har varit skottlossning.
– Det är roligt när vi gör fynd som är avgörande och hjälper en utredning framåt, säger Hans Johansson.
– Ett sådant exempel var vid ett ärende om grovt olaga hot i södra Stockholm. Vi sökte först i en lägenhet och i fastigheten och hittade till slut ett skarpladdat vapen i kupéutrymmet på en bil.
Hunden är ett bra komplement för polisen när det gäller att hitta vapen, menar Hans Johansson.
– De kan hitta sådant som är svårt att komma åt eller väl gömt.
Till vardags jobbar Doris som patrullhund och hjälper till med olika typer av sak- och personsök. För ett år sedan blev hon klar med en kompletterande utbildning att söka efter narkotika och vapen.
– Hon tycker det är kul. Hennes belöning är att leka en stund med en leksak, säger Hans Johansson.
FAKTA / Vapensökhundar
- Det finns 72 utbildade vapensökhundar i hela landet.
- Många är bombhundar, narkotikahundar eller patrullhundar som har vidareutbildats. Andra är renodlade vapensökhundar.
- De kan söka efter vapen, vapendelar, vapenfett, krut, krutdamm, avskjuten och icke avskjuten ammunition.
- Hundarna kan användas för kriminalteknisk brottsplatsundersökning där vapen varit inblandade.
- De kan också medverka vid olika husrannsakningar, inomhus, utomhus och i fordon för att söka efter vapen eller vapendelar oavsett om de är nedgrävda eller inte.