Dialogpoliser – en modell för hela Europa!

Dialog istället för konfrontation vid demonstrationer har visat sig vara en bra strategi. Framgången med denna taktik har lett till stort intresse från flera andra länder. Ett EU-projekt har nu dragits igång med syfte att skapa ett gemensamt arbetssätt.

Demonstrationer äger rum över hela Europa och har blivit allt mer internationaliserade under de senaste åren. Det finns ett stort behov av att hitta gemensamma arbetssätt för att möta utmaningen i att upprätthålla säkerheten vid demonstrationer och samtidigt skydda de grundläggande mänskliga rättigheterna.

– Syftet med projektet är att ta fram goda exempel på hur man kan arbeta med dialog och kommunikation vid demonstrationer, berättar Marianne Hilton som är projektledare.

Under de kommande tre åren ska tio fältstudier genomföras i olika länder där det ska observeras hur polisen använder sig av dialog och kommunikation för att lösa konflikter vid demonstrationer.

I slutet av september träffades representanter från tjugo organisationer på Polishögskolan för att förbereda fältstudierna och för att skapa en gemensam teoretisk grund och lära sig metoden "peer review".

– Bland de fyrtio konferensdeltagarna finns en väldig kompetens vilket är en bra förutsättning för de kommande tre åren, menar Marianne.

Den första fältstudien genomförs i Tyskland i början av november. Atomavfall ska då transporteras från den franska gränsen till Gorleben i norra Tyskland.

Achim Grube och Marianne Hilton
Achim Grube och Marianne Hilton

– Transporten är ytterst komplicerad, berättar Achim Grube som leder studien. Det är först en lång sträcka med tåg och aktivister kan försöka förstöra spåret. Därefter följer två ca 20 km långa sträckor med lastbil och de är svåra att säkra.

Han förväntar sig olika grupperingar av demonstranter: lokalbefolkningen, intresseföreningar och demonstranter från hela Tyskland och från utlandet. En grupp av forskare kommer att intervjua både polisen och demonstranterna.

– Vi kommer att iaktta och försöka förstå vilka faktorer som spelar en roll för en fredlig respektive en våldsam demonstration, förklarar Achim. Det hela ska utmynna i en rapport i slutet av studien.

– I Sverige har man gjort många studier, fortsätter han. Det är bra att vi har den här förberedande veckan. Jag ser fram emot att lära mig metodiken och att få se vilka frågeställningar vi kommer att använda för fältstudien.

Samarbetet kommer att leda till ett bättre kunskapsutbyte och ska resultera i en handbok med exempel från många olika länder på dialog och kommunikation som en bra strategi vid demonstrationer.