Gång på gång har filmen inifrån bussen visats i media och det har även rapporterats om andra synnerligen olämpliga beteenden på olika håll. Kritiken mot Polisen har varit hård och inte bara handlat om enskilda händelser utan också om att det skulle finnas en osund kultur inom Polisen.
Jag har ansträngt mig för att tydligt klargöra att poliser inte ska ha en sådan attityd som i bussen i Malmö eller som i de andra händelser det rapporterats om. En polis ska alltid uppträda korrekt och med respekt för andra människor. En polis får aldrig uttala sig kränkande, rasistiskt eller tala hotfullt om att använda våld.
Absolut nolltolerans
Det råder ingen tvekan om att Polisens anseende har skadats av det som hänt och det berör oss alla. Allmänhetens förtroende är vår största tillgång och får inte urholkas.
Vi måste därför visa att det råder absolut nolltolerans inom Polisen mot alla former av beteenden och yttranden som är kränkande eller på annat sätt strider mot hur en polis ska uppträda.
Chefer har naturligtvis ett särskilt ansvar för att ange normer och sätta stopp för felaktigt beteende. Men var och en har ansvar för sitt eget beteende. Var och en måste också säga till när någon gör fel. Går det inte att prata om det direkt, ska man föra det vidare till en chef.
Ett verktyg vi ska använda oss av är den värdegrund som nyligen fastställts efter att närmare 20.000 anställda under förra året lämnade sina bidrag. Jag tycker det är en styrka att den arbetats fram av så många. Värdegrunden är ingen mirakelmedicin, men den är ett hjälpmedel som man kan ha som utgångspunkt i diskussioner om sin arbetsgrupps agerande och sätt att prata.
Oberoende utredning
Ett annat hjälpmedel är den oberoende utredning jag har tillsatt. Den ska granska hur vi jobbar med beteendefrågor och komma med förslag till förbättringar. Vi ska också kartlägga hur felaktigt beteende hanteras. Det måste finnas tydliga rutiner som gör att vi fångar upp och går till botten med alla former av olämpligt agerande. Det ska anmälas, det ska utredas, det ska få följder och den som säger ifrån ska få ett bra stöd. Jag anser att chefer måste säga ifrån oftare och skarpare – och att det gäller även för chefer gentemot chefer.
Det är viktigt att vi inte gör detta till en fråga om enstaka fall och enskilda individer. Var och en måste ställa sig frågan om det finns en felaktig jargong eller en osund kultur i min arbetsgrupp eller på min station. Det måste man i så fall göra upp med och bryta upp från.
Goda resultat 2008
Jag hade tänkt mig att den här ledaren skulle handla om Polisens goda resultat under 2008 och om hur vi tillsammans ska få den positiva trenden att fortsätta. Vi gjorde nämligen bra ifrån oss förra året. Vi levererade fler utredningar till åklagarna, stoppade fler rattfyllerister och var framgångsrika i vårt brottsförebyggande arbete. Vi ska vara stolta över 2008 års resultat och inspireras till att fortsätta så även i år – och genom att göra bra resultat vinner vi förtroende.
Jag är övertygad om att vi kan reparera skadan på vårt anseende. Inte minst kände jag hopp när jag patrullerade en kväll med poliser i Rosengård i Malmö. De visade en bestämd vilja att inte låta det inträffade drabba det goda arbete de utför och den kontakt de försöker skapa med de boende.
Om vi lever upp till kravet på nolltolerans, så kommer allt bra vi gör i längden att sätta bilden av Polisen i allmänhetens ögon.
Bengt Svenson, rikspolischef