
Foto: Benny Wilhelmsson
Det är inte helt ovanligt att samma person utreds på flera håll. Nu ska samordningen öka och vaneförbrytarna tas av banan.
I januari inleds en samordningsinsats i myndigheten i syfte att öka lagföringen av vaneförbrytare bland annat genom en effektivare samordning mellan polis och åklagare. Insatsen är ytterligare ett led i det arbete som pågår för att förbättra och utveckla utredningsverksamheten – och ett av resultaten av den översyn som sker av verksamheten. Insatsen började planeringsmässigt redan första november men rent operativt drar den igång efter julledigheten och den ska pågå fram till sista april – med trolig förlängning.
Bakgrunden är följande: redan i november 2008 och till april 2009 genomfördes en samordningsinsats. Syftet med insatsen var att förbättra samordningen mellan polis och åklagare för att bland annat öka lagföringen och underlätta möjligheten för åklagare att besluta om förundersökningsbegränsning. Det senare ska ske i ärenden som inte ökar straffvärdet i förhållande till den samlade bilden av personens brott. Insatsen riktade sig mot personer som förekom som skäligen misstänkta i tre eller flera polisanmälningar och som handlades i fler än ett distrikt eller avdelning. Insatsen inleddes med att länskriminalpolisavdelningen tog fram en lista över dessa personer. Ett samordningsansvar fördelades sedan ut på samtliga distrikt och avdelningar utifrån kriteriet flest ärenden.
– Resultatet blev positivt men det kan bli ännu bättre. Den här gången gör vi det tydligare vilka personer respektive distrikt är ansvariga för, säger Lars Markus på länskriminalpolisavdelningen.
Resultaten kan bli ännu bättre
Några saker kunde framför allt gjort resultaten ännu bättre och tas därför nu med i den insats som myndighetens operativa ledningsgrupp har bestämt ska inledas efter julledigheten tillsammans med åklagarmyndigheten:
- Ett fysiskt övertagande av ärenden ska ske.
- Samarbetet mellan polis och åklagare ska förbättras ytterligare, i synnerhet i samband med samordning av ärenden med personer som är frihetsberövade.
- Ordet samordningshinder bör undvikas, då i princip alla ärenden med några få undantag kan samordnas.
Samordningen sker omedelbart
Det så kallade fysiska övertagandet ska ske vilket innebär att samordningen därmed sker omedelbart. För att säkerställa att samverkan med åklagare fungerar fullt ut så har myndigheten och åklagarmyndigheten också utsett samordningsansvariga som kommer att ha regelbunden kontakt under hela insatsen. I mitten av december togs en ny lista fram över de mest brottsaktiva personerna i länet. De cirka 430 personer som står på listan ska i största möjliga mån lagföras.
– Syftet är att vi, i samband med föredragning för åklagare, ska kunna rensa i misstankeregistret. Det vill säga se till att alla ärenden i vilka den misstänkte förekommer tas upp till avgörande, säger Lars Markus.
Startar med de mest brottsaktiva
Fördelningen av personer på listan har skett enligt principen att personer hanteras i det distrikt där de har flest anmälningar.
– Önskemål har funnits att vi inte ska börja med alla vaneförbrytare samtidigt utan vi bör starta med de mest brottsaktiva, säger Lars Markus.
Den lista som tagits fram har fokus på de värsta förbrytarna och samma lista kommer att gälla under hela insatsen. Den innebär att arbetsbelastningen ser olika ut i distrikten. Den lista på personer som tagits fram består av personer i länet som förekommer i fem eller fler ärenden. Att distrikten utifrån ärendet får ett fysiskt övertagande innebär att de får ett ansvar att utreda samtliga ärenden på personen och att de har ett ansvar för den personen.
En person förekommer i 528 ärenden
Lars Markus har också, i samband med att han tagit fram listan, tittat på de tio personer som har flest öppna ärenden på olika håll i länet. En person förekommer till exempel i hela 528 öppna ärenden och det är Norrorts polismästardistrikt som ansvarar för honom. Mannen är känd från bland annat kameraförsäljning på nätet och han är lyst sedan mer än ett år utan framgång.
City får ansvar för ett 90-tal personer som totalt förekommer i strax över 1 000 ärenden. Flest personer och ärenden hamnar i Södertörn som får ansvar för 109 personer som sammantaget förekommer i över 1 700 ärenden.
– De med så många öppna ärenden åker med i första svepet. De ska snabbt samordnas och kontakt ska tas med åklagare om hur vi går vidare. Syftet är att vaneförbrytare ska lagföras och tas bort från banan. Det är det viktigaste syftet med insatsen, säger Lars Markus.
– Vi måste denna gång också bli bättre på att kommunicera vad som pågår – och att sprida information om insatsen. I insatsen ingår också att arbeta med metodutveckling – att hitta metoder för hur myndigheten ska arbeta med vaneförbrytare framöver. Efter insatsen i vår kommer en utvärdering att ske. Den ska ligga till grund för ett fortsatt lokalt förankrat arbete mot de mest brottsaktiva personerna i länet, säger Lars Markus.