Anmälningar om bidragsbrott ökar

Nya siffror visar att det bidragsfuskas för uppskattningsvis tio miljarder i Sverige per år.

[Tidningen Sambandet december 2007]

Sedan ett år finns fyra särskilda bedrägerienheter i myndigheten som arbetar med bland annat brott mot välfärdssystemen – anmälningarna ökar med nya lagar och regler.

Varje år betalas 520 miljarder ut från olika trygghetssystem i samhället. 20 miljarder av dessa tros vara felaktiga utbetalningar och om hur stor andel av detta som är fusk tvistas det. Men det har talats om fusk på upp till tio miljarder om året.

Sedan första augusti i år gäller en ny bidragsbrottslag för att komma åt problemen. Den omfattar brott mot välfärdssystemen och det handlar om bidragsbrott mot försäkringskassor, kommuner, a-kassor och mot en rad andra myndigheter .

Ett år med bedrägerienheter

I Polismyndigheten i Stockholms län behandlas bidragsbrotten på de fyra bedrägerienheter som startades hösten 2006. De startades efter att länspolismästare Carin Götblad i början av 2004 beslutade om en översyn av utredningsverksamheten med målet effektivare och bättre samordning av utredningsverksamheten.

En rad förbättringsförslag kom då fram och ett av förslagen var att bedrägeriutredningarna skulle handläggas och samordnas till färre platser i myndigheten. Det ledde bland annat till att bedrägerienheter startades i norr, syd och city. En bedrägerienhet för ärenden med spridning över flera distrikt och utomnordisk rättshjälp skulle också finnas på länskriminalpolisen.

Den nya bedrägeriorganisationen gäller från september 2006 och har nu därmed funnits på plats mer än ett år. I somras beslutades också om en utvärdering av verksamheten vid de fyra enheterna.

Sedan augusti skyldiga att anmäla 

Parallellt har också antalet polisanmälningar gällande bedrägeribrott ökat under det senaste året. En gemensam handlingsplan för att bekämpa bidragsbrott har också tagits fram av rikspolischef Stefan Strömberg, försäkringskassans generaldirektör Curt Malmborg och riksåklagaren Fredrik Wersäll.

Bakgrunden till handlingsplanen är bland annat den nya bidragsbrottslagen som trädde ikraft augusti 2007 och som innebär en anmälningsskyldighet för de bidragsutbetalande myndigheterna vid misstanke om brott. Bidragsbrottslagen ställer nya krav på alla involverade myndigheter.
I handlingsplanen står också att arbetet mot att bekämpa bidragsbrott ska ha fortsatt hög prioritet och att Polisen ska vara mottagare av anmälningarna, det hade tidigare åklagare varit.

Bidragsbedrägerierna kommer med stor sannolikhet att fortsätta öka. Det kommer att innebära en fortsatt ökad arbetsbelastning för både polis och åklagare och ett utvecklat samarbete mellan berörda myndigheter på alla nivåer är en nödvändighet. Dessutom prövas nu olika metoder och arbetssätt i landet.

Text: Carina Skagerlind
Foto: Benny Wilhelmson

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14