Trots att mordvapnet anträffats och DNA hittats samt ett enormt utredningsarbete pågått är mördaren fortfarande på fri fot.
- Men Polisen i Östergötland har inte gett upp hoppet om att kunna lösa morden. Nu gör vi en extra kraftsamling i vårt arbete under hösten, säger Jan Staaf, biträdande chef för Polisen i Linköping.
Under våren har Riksmordkommissionen, en expertgrupp tillsatt för att hjälpa lokal polis, funnits i Linköping. Kommissionens utredare har gått igenom allt utredningsmaterial som samlats in under åren och försökt hitta nya infallsvinklar och idéer. Det arbete pågick fram till semestrarna. Totalt har gruppen gått igenom 23 000 dokument som finns samlade i 140 pärmar.
En geografisk analys har genomförts, vilken nu ligger till grund för en del nya inriktningar av utredningsarbetet. Bland annat kommer ett stort antal unga män som befann sig i Linköping vid tiden för morden att kontaktas av polisen.
- Det här är ett rutinmässigt uteslutningsförfarande och vi hoppas på förståelse bland allmänheten för detta arbete, säger Jan Staaf.
Riksmordkommissionen och Östgötapolisen kommer att fortsätta sitt samarbete under hösten, ett arbete som nu går in i en ny fas. Totalt kommer ett tjugotal att vara engagerade i mordutredningen.
- Riksmordskommissionens specialkompetens kan bidra till fler nya grepp i utredningen, säger Jan Staaf.
Polisen vill nu gärna få in mer uppslag och tips från allmänheten rörande dubbelmordet. En speciell tipstelefon upprättas mellan den 5 september och den 19 september. Telefonen är bemannad mellan klockan 09.00 och 16.00 måndag-fredag. Telefonnumren till tipstelefonen är 070-638 47 94 eller
070-396 94 29. Övrig tid går det att lämna tips via 114 14. Det går dessutom att lämna tips via mejl, krim.linkoping@polisen.se
- Vi är övertygade om att det finns personer som har information och vi ber er att höra av er till oss, säger Jan Staaf.
Det vi tror oss veta om gärningsmannen är:
- Han var mellan 15 och 30 år vid tiden för brottet (född 1974-1989).
- Han är normallång till lång (170 cm eller längre).
- Han har svenskt eller åtminstone nordeuropeiskt utseende.
- Hårfärgen är mellanblond.
- Mannen var rökare eller snusare (nikotinanvändare) vid tiden för morden.
- Mannen föreföll då vara i god fysisk kondition, han rörde sig enligt vittnen spänstigt.
- Mannen bar en stickad mössa, som hittats av polisen.
- Han hade en butterflykniv.
- Vid morden fick mannen en sårskada på någon av händerna. Den gav en rejäl blödning och kan ha orsakat ärr.
- Mannen har sannolikt något udda beteende men utan att för den skull ”sticka ut” eller framstå som farlig. Mer sannolikt är han tillbakadragen, tystlåten med ett begränsat umgänge. Men han kan ha ett impulsivt temperament som visat sig vid något tillfälle.
- Mannen är inte kriminellt aktiv och sannolikt inte tidigare kriminellt belastad.
- Vid tiden för brottet var han bosatt i eller hade annan anknytning till Linköping.
Fakta/Riksmordkommissionen
Poliserna på Rikskriminalpolisens riksmordkommission är experter på att utreda mord och reser runt i hela landet för att hjälpa till med olika mordutredningar. Riksmordkommissionen hjälper i första hand till med specialkompetenser. Den vanligaste anledningen till att polismyndigheterna begär hjälp från Rikskriminalpolisen är att det rör sig om ett brott som sällan inträffar och att polismyndigheten därför är i behov av specialkompetens.
Riksmordkommissionen har funnits med i utredningsarbetet gällande dubbelmordet redan från dag ett. Men det är under våren som gruppen bedrivit ett extra intensivt arbete i Linköping.
Jan Staaf, Förundersökningsledare, Polisen i Östergötlands län,
tel 070-636 70 60
Nils Ahlberg, Utredningsledare, Polisen i Östergötlands län,
tel 010-56 65 008
Polismyndigheten i Östergötlands län