Under januari månad har 17 personer, kopplat till Östersundsområdet, utbildats till volontärer och under lördagen den 28 januari kommer ett 10-tal av dessa att finnas ute på stan.
- Jag är glad att vi nu har kommit igång med volontärsverksamheten. Som projektledare för den Brottsförebyggande gruppen i närpolisområde City, ser jag volontärerna som en viktgt resurs i det förebyggande arbetet, säger Ulf Pettersson,
För att samordna och kvalitetssäkra volontärsverksamheten har myndigheten nyligen utsett en samordnare för volontärverksamheten i länet.
Intresserad att bli volontär?
Just nu planeras inga ytterligare utbildningstillfällen, men det går bra att anmäla sitt intresse ändå - se anmälan till höger. Blir det fler intresserade kan utbildning komma att genomföras vid ett senare tillfälle.
Samordnare
Joakim Ekawall, e-post: volontarer.jamtland@polisen.se