IT-spaning vad gäller sexualbrott mot barn och ungdomar

Polismyndigheten i Östergötlands län har tilldelats 1, 2 miljoner kronor för IT-spaning vad gäller barn och ungdomar som utsatts för, eller riskerar att bli utsatta för, sexualbrott.

Regeringen har tilldelat Rikspolisstyrelsen särskilda medel för att bekämpa människohandel och prostitution för sexuella ändamål. Polismyndigheten i Östergötland har ansökt medel till projekt Tindra, med inriktning på att upptäcka personer som via Internet söker kontakt med barn och ungdomar för sexuella ändamål. Polismyndigheten har beviljats 1,2 miljoner kronor för att kunna genomföra projektet under 2010 – från och med den 1 mars. Två personer med kunskap om IT-spaning ska anställas under projektet.

Internet har blivit ett verktyg för förövare som vill komma i kontakt med barn och ungdomar i avsikt att utsätta dem för bland annat sexualbrott. BRÅ har i en undersökning visat att cirka 40 procent av alla flickor i årskurs nio har tillfrågats om sexuella tjänster eller fått förslag från okända vuxna på Internet. Grooming och prostitution är ett mycket snabbt växande problem i kombination med att det blir allt yngre personer som är utsatta. Därför är det nödvändigt att arbeta preventivt, för att tidigt upptäcka barn och ungdomar som är särskilt utsatta.

När det gäller barn under femton år finns det en tendens att de förmås till sexuellt umgänge utan ekonomisk ersättning. I vissa fall får barnen pengar, i andra fall teknikutrustning, kläder, gåvor m m. Den ekonomiska frågan utvecklas i takt med barnens åldrar, när de börjar förstå att det finns möjlighet att tjäna pengar i utbyte mot sexuella tjänster.

  • Polismyndigheten i Östergötland har för avsikt att öka lagföringen av ärenden där barn och ungdomar utsatts för våldtäkt och prostitution via Internet. Det ska ske via IT-spaning och noggranna utredningar för att upptäcka fler målsäganden och fler gärningsmän. Det finns en ambition att i samband med  detta arbete att upptäcka barn och ungdomar innan de har utsatts för sexualbrott. Det är ett viktigt arbete då barn och ungdomar som utsatts för dessa brott riskerar att hamna i ett självdestruktivt beteende, som kan utvecklas till omfattande prostitution i vuxen ålder, drogproblematik och annan kriminalitet.
  • Polisen ska samverka med olika myndigheter, föräldrar och andra aktörer som kommer i kontakt med utsatta.
  • Polisens mål är att höja personalens kompetens och förbättra den teknik som är nödvändig inom detta område. Detta för att framöver framgångsrikt fortsätta arbetet mot den här formen av brott.

Kontaktinformation

Anne Asp, chef för kriminalenheten i Norrköping, tfn 011-21 60 09

Pressmeddelande från

Polismyndigheten i Östergötlands län

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14