Restaurang i Jönköping utsatt för skottlossning

En restaurang på Kanalgatan i Jönköping blev under natten mot fredagen utsatt för en skottlossning. Ingen person kom till skada. Polisen söker nu vittnesuppgifter från händelsen.

Det var klockan 02:50 natten till fredagen som polisen kontaktades av allmänhet som hört ett antal skott eller ett antal smällar någonstans på öster i Jönköping. När polisen kom till platsen kunde de konstatera att det avlossats ett antal skott mot en restaurang på Kanalgatan.

Brottsplatsen spärras av och undersöks av polisens tekniker och vittnen hörs.

Polisen arbetar nu med att skapa sig en bild över händelsen genom att bland annat genomföra ett antal förhör.

Tipsa polisen
Polisen tar tacksam emot tips från allmänheten som kan ha gjort iakttagelser som kan sättas i samband med skottlossningen. Tipsa polisen på telefon 114 14.

Nyhet från

Polismyndigheten i Jönköpings län

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14