Klockan var runt 18.45 på måndagskvällen när kvinnan klev av länsbuss 101 vid hållplatsen på Bränningeleden. Hon började gå in mot Habo centrum när en okänd man plötsligt tog tag i henne och drog in henne i ett buskage där hon utsattes för en våldtäkt. Mannen försvann senare från platsen.
Kvinnan kunde tillkalla hjälp och fördes till Länssjukhuset Ryhov för vård. Hon chockades av händelsen, men ådrog sig inga allvarliga fysiska skador.
Under måndagskvällen höll polisen förhör och undersökte brottsplatsen. Någon misstänkt för brottet finns inte för närvarande och nu vädjar polisen till perso-ner som gjort iakttagelser på Bränningeleden mellan 18.30 och 19.00 på mån-dagen att höra av sig.
- Vi söker vittnen som kan ha gjort viktiga iakttagelser. Det kan handla om någon av resenärerna som var med på busslinje 101 mellan Jönköping och Habo* eller trafikanter som passerade Bränningeleden mellan 18.30 och 19.00 på måndagskvällen, säger Per-Åke Eldh.
Tips lämnas på polisens telefonnummer 114 14 eller via e-post till tips.jonkoping@polisen.se
*Busslinje 101 som avgick från Jönköping Resecentrum klockan 18.20 och som ankom Habo station klockan 18.48.