Brand Jungmansgatan i Visby 11-12 november 2011

Alltsedan branden har polis och åklagare arbetat intensivt med fallet. Händelsen är rubricerad som grov mordbrand.

Förundersökningen går hela tiden framåt och saker och ting börjar falla på plats, dels hur det har gått till vid själva branden och dels vem eller vilka personer som har varit inblandade i händelsen.

Det är dock fortfarande viktigt att personer som på ett eller annat sätt har kunskap om, eller sitter inne med information om händelsen, snarast hör av sig till Polismyndigheten Gotland.

Grov mordbrand är ett synnerligen allvarligt brott med en straffskala från fängelse i lägst sex år och som längst fängelse på livstid. Det är därför av största vikt att denna typ av brott klaras upp och att den eller de som utfört gärningen kan åtalas och lagföras för brottet.

Information i ärendet kan lämnas till:
Rolf Eld och Joakim Lundin på telefon 114 14.

 


Dan Paulsen
Informationschef
Polismyndigheten Gotland

010-56 49485

Pressmeddelande från

Polismyndigheten Gotland

Datum för pressmeddelande

2012-02-02 11:30

Vid akut larm 112
Vid övrigt 114 14